Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Dijitopya

Ticaret mi e-ticaret mi?

Çok değerli ve bir o kadar vizyoner olan adaşım, ebebek şirketinin CEO’su Halil Erdoğmuş ile Dijital Dönüşüm üzerine kısa bir sohbet yaptık.

• Perakendecilik ve e-ticaret iç içe geçmiş durumda. Siz iki kanalda da çok başarılı faaliyet gösteriyorsunuz. Perakende tarafındaki dijitalleşme kendini nasıl göstermektedir?

Dijitalleşen bir perakende sektöründen önce dijitalleşmiş tüketiciden bahsetmek gerekir. Eskiden mağaza mağaza gezip en iyi ürünü en iyi fiyata arayan müşteriler şimdi internette fiyat araştırması yapıyor, diğer müşterilerin yorumlarını okuyor, onlardan fikir ediniyor, fiziksel mağazalara gidip ürünü inceliyor, satış danışmanından da önerileri alıp kararını verdikten sonra ister mağazadan ister internetten alışverişini tamamlıyor. Burada anlamamız gereken en önemli şey müşteriye her adımda dokunabilmek ve markanıza temas etmesini sağlayabilmektir. Biz yıllardır iş modelimizi ROBO (Research Online Buy off-line) olarak tanımlıyoruz.

Gelişen teknoloji ile birlikte müşterilere mağazalarda deneyim yaşatmak da önem kazanıyor. Mobil pazarın bu kadar büyüdüğü dünyada bir müşterinin mobil cihazında markanıza temas edemediği bir nokta olmamalı. Mobil cihazlar tüketici ile kişisel bir iletişim kurabileceğimiz en önemli mecra haline geldi.
Dijitalleşmeyi sadece müşteri tarafında değil, operasyonel işler ve şirketin verimliliği üzerine de değerlendirmek gerekir. Dijitalleşme öncesi manuel yapılan birçok iş artık otomasyon sistemleri ve akıllı yazılımlarla kolaylaşmış durumda. Bu da operasyonun verimliliğini artırırken maliyetleri düşürüp aynı zamanda daha çok işin çıkmasını sağlayabiliyor. Bu süreçlerin muhakkak müşteriye dokunan noktaları olduğundan her alanda dijitalleşen şirketler müşteri nezdinde değer kazanacaktır.

• Peki. E-ticaret tarafında başarılı olmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

E-ticaret tüketici tarafında ülkemizde maalesef uygun fiyatlı alışveriş olarak, şirketler tarafından da operasyon maliyetinin düşük olduğu bir fırsatmış gibi algılandı hep. Oysa bir mağaza 10 KM çevresindeki diğer rakip mağazalarla rekabet içindeyken e-ticaret ile birlikte küresel bir rekabete giriyorsunuz. Tüketici Anadolu’daki küçük bir e-ticaret sitesine de girip ürün ve fiyat araştırması yapıyor, sizin internet sitenize de. Bu noktada tüketiciye doğru ürünü doğru fiyatla satıp doğru zamanda ulaştırarak yaşadığı deneyimi en üst düzeye çıkarmak gerekiyor.

Fiziksel mağazalar nasıl trafiği yüksek AVM’lere açılıp o AVM içinde kendine en uygun noktayı seçip daha fazla müşteri hedefliyorsa, internette de Google ve Sosyal Medya siteleri birer AVM. Orada da müşteri tarafında bulunabilir olmak için dijital pazarlama önem arz ediyor. Fiziksel mağazanızı kapatıp başka bir AVM’ye taşıyabilir ya da cadde mağazası açabilirsiniz ancak ülkemizde başka bir Google ya da başka bir Facebook yok. Buradaki varlıkların sürekli olması ve bu kanallardaki trafikten aldığımız pazar payını artırmaya odaklanmalıyız.

Mobil pazarın büyüdüğünden bahsetmiştik. Kullanımı kolay bir mobil internet sitesi ve mobil uygulama müşteri tarafında bizleri rakiplerimizden ayrıştıracak en önemli nokta. Üstelik internet sitelerinin açılma hızı da geliştirilmesi ve yatırım yapılması gereken bir alan. Bunu fiziksel mağazalardaki kasa hızına benzetebiliriz.

• Şirket kültürünüz yeniliğe çok önem veriyor. Bunu nasıl sağladınız? Dijital dönüşüm bakımından bunun yararlarını görüyor musunuz? Somut örnekleri var mı?

Ebebek olarak hayatımıza yenilik ile başladığımız için yeniliğe verilen önem hayatımızın bir parçası. 2000’li yılların başında ebebek bir internet sitesi olarak kuruldu ve daha sonra fiziksel mağazacılığa geçiş yaptı. Kodlarımızdan doğduk diyebiliriz.

Yeniliğe önem vermemizi yaptığımız işi çok sevmeye borçluyuz. Denemekten korkmuyoruz ve deneyip iyi sonuç aldığımız işleri geliştirmeye devam ediyoruz. İyi sonuç almadığımız projelerse bizim için öğrenim oluyor ve yeni projelerin kapısını aralıyor.

• Önümüzdeki yıllara bakılırsa, ebebek Dijital Yolculuğu nasıl devam edecek?

Dijitaldeki rotamızı yurt dışına çevirdik ve bu taraftaki teknik hazırlıklarımızı yaptık. Operasyonel hazırlıklarımızı da tamamlayıp tüm dünya bebeklerini ebebek ile büyütmeye başlamayı planlıyoruz.