Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Dönüşüm Yönetim Ofisi

Şirketinizin ve dönüşümünüzün kapsamına, karmaşıklığına ve zorluğuna göre proje / program yönetimi ve değişim yönetimi dozajı farklı olacaktır. Ama her durumda bunu ciddiye almalısınız, bunun için dedike ve uzman bir ekip oluşturmalısınız.

Çünkü proje ekipleri üzerinde çalıştıkları projelere odaklanmalıdır. Gerçek dijital dönüşümü üretmeliler. Ama yol haritasının bir bütün olarak sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için program yönetimi son derece kritiktir, bu tür karmaşık dönüşümlerde şarttır.

Ayrıca kurum kültürünün dönüşmesi için, tüm çalışanların ve yöneticilerin dijital dünyaya terfi etmeleri için, ‘değişim yönetimi’ süreci itinayla işletilmelidir. Üstte bahsedilen iletişim kampanyası, eğitim seferberliği ve etkinliklerin düzenlenmesi için dedike çalışacak, bunu kendini dert ve görev edinecek bir kişiye veya ekibe ihtiyaç vardır.

Dönüşüm Yönetim Ofisi dijitalleşme sürecinin trafik kontrol kulesidir.

.Proje yönetimi, program yönetimi, değişim yönetimi ve bünyesindeki üst yönetim raporlama, iletişim, eğitim ve etkinlikler bir bütün olarak dönüşümün sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için elzemdir.

Peter Drucker’in sözünü hatırlatılır: Kültür, stratejiyi kahvaltıda yer.[2]

Yani kuruma ne yapmak istediğinizi, dijital dönüşümün onlara sağlayacağı faydaları ve bilfiil her birey için mantıklı argümanlar bulamazsanız, göreceğiniz destek son derece sınırlı hatta eksik kalacaktır.

Kültür ile strateji arasındaki ilişkiye eleştirisel bir bakış açısıyla incelemiş bir yazıdan burada bahsetmek isteriz. Zira kültürün stratejiyi desteklediği kadar, başarıların ve sonuçların da kültürü geliştirdiği, onun da stratejinin hayata geçmesi üzerinde faydalı etkisi olduğunu vurgulamaktadır.[3]

Piyasada değişim yönetimi konusunda lider metodoloji, Harvard Üniversitesi hocalarından John Kotter’e ait ‘Kotter Metodudur’.[4]

8 adımdan oluşan bu metot, aciliyet (yani gereklilik) hissi ile başlar, üst yönetimin bir ittifak oluşturması gerektiği şeklinde devam eder.

Bir diğer yaygın metodoloji PROSCI metodudur.[5] Kültürün, kaynakların dengeli kullanımı, iyi planlama, iyi raporlama, olumlu sonuçların paylaşımı gibi konulara odaklanan metot ile dönüşümü kontrol altına alabilirsiniz.

[2] https://www.drucker.institute/

[3] https://medium.com/startup-grind/does-culture-really-eat-strategy-a3172df58912

[4] https://www.kotterinc.com/8-steps-process-for-leading-change/

[5] https://www.prosci.com/change-management/thought-leadership-library/change-management-methodology-overview