Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Dijitopya

Dijital dönüşüm zor bir yolculuktur.

Dünya dijitalleşmektedir. Dijital dünyalaşmaktadır.

Her şey internete bağlanacak. Aklınıza gelebilecek her şey. Canlı, cansız, hareketli, hareketsiz her şey er yada geç internete bağlanacak.

İnternete bağlı her şey zaman içinde akıllı hale gelecek. Akıllı telefon gibi. Akıllı bina, akıllı araç, akıllı şehir, akıllı fabrika gibi.

Akıllı olmayan şeyler gözümüze çok demode, çok basit, çok iptidai görünecek.

Cebinizdeki telefonu düşünün. O cihazı ne için kullanıyoruz? Telefonla konuşmak artık onlarca işlemden sadece bir tanesi, en basit olanıdır.

Müzik dijitalleşti. Cebimize girdi. Artık bir servis.
Kitap dijitalleşti. Cebimize girdi. Artık bir servis.
Fotoğraf dijitalleşti. Cebimize girdi. Artık albümlerimiz bulutlarda.
Navigasyon, arkadaş bulmak, bir şeyleri almak satmak,, sosyal ağlar ve daha neler neler. Hepsi dijitalleşti, hepsi cebe girdi, hepsi birer servise dönüştü.

Sizin ürününüz ve servisiniz ne zaman cebe girecek? Bunu siz mi başaracaksınız? Yoksa bir girişim mi bunu akıl edecek?

Her ürün, her servis er yada geç dijitalleşecek.

Bilfiil kendisi olmasa da, verisini tutacağız, konumunu takip edeceğiz, uzaktan açıp kapatmak isteyeceğiz.

Peki! Hazır mısınız?

Nereye gideceğinizi, nasıl yol alacağınızı biliyor musunuz?

Dijital Dönüşüm için bir stratejiniz var mı? Yol Haritanız var mı?

2018 yaz aylarını çok verimli geçirdik. Son 20 – 25 yılın tüm tecrübelerimi geniş ve uzman bir yazar ekiple beraber kaleme aldık. Dijitopya – Dijital Dönüşüm Yolculuk Rehberi

Kitabın içinde pek çok dijitalleşme örneği verilmektedir. Yolculuk 5 aşamadan oluşmaktadır.

Yola çıkmadan hazırlık yapmak gerek. Buna faz 0 dedik, Hazırlık Aşaması. Bu aşamada dışarıdan uzman ve tecrübeli ekipler dahil etmekte fayda var. Mesela bizler. Stratejinizi, yol haritanızı, vizyonunuzu ve hedeflerinizi belirledikten sonra, Dönüşüm Yönetim Ofisini kurarsınız, kurdelayı keser, lansman toplantısını yapar, dönüşüm yolculuğuna başlarsınız.

1. aşamaya ‘Olgunlaşma Yolculuğu‘ dedik, zira önce olgunlaşmak gerek. Hızlı kazanımlar, ilk temeller, ekip oluşur, ekosistem gelir, vb. Sonunda ilk kazanımları elde etmiş olursunuz. Başlangıç aşamasına göre epeyce olgunlaşmış olursunuz.

2. aşama ise ‘Uzmanlaşma Yolculuğu‘. Artık uzmanlaşmak gerek. Ekiplerin yetkinlikleri gelişir, altyapı olgunlaşır, veri miktarı çoğalır, ekosistem meyve vermeye başlar. Bu aşamanın sonunda uzmanlıklarınız epeyce gelişmiştir.

3. aşama en heyecan verici aşamadır, ‘Farklılaşma Yolculuğu‘. Artık yeterince olgunsunuz, artık yeterince uzmansınız. Artık farklılaşma zamanı. Artık rekbet gücü kazanma, dijital dünyada yerinizi alma zamanıdır.

Dönüşümü tamamladığınızda, yaptıklarınızı değerlendirmek, değişimi sindirmek ve dersleri öğrenmek gerek. Bu aşamaya da ‘Başarı Aşaması’ dedik. Ki başarı raporlanmalıdır, ödüllendirilmelidir, takdir edilmelidir ve özellikle de kutlanmalıdır. Ayrıca kahramanlar dinlendirilmelidir. Çünkü yeni yolculuklar, yeni dönüşümler, yeni vizyonlara yelken açılacaktır.

Değişim ve dönüşüm kolay değildir. Kitabı okumanız mutlaka fayda sağlayacaktır. Ama dışarıdan destek almak, yaşanmış tecrübelerden yararlanmak, oldukça yararlı olacaktır.

Dijitopya’da görüşmek üzere.